DANS SPORU

 

DANS SPORU NEDİR?

 

Dans Sporu, temelde eşli salon danslarını sportif yaklaşımla tamamlayan, farklı dans disiplinlerini uluslararası kurallarla değerlendiren, Dünya Dans Sporları Federasyonu'nca (WDSF) ve ülkemizde de Türkiye Dans Sporları Federasyonu'nca (TDSF) denetlenen artistik ve performansa dayalı bir spor dalıdır.

Teknik ve artistiğin müzikle doğru harmanlanarak sanat ve sporu birleştiren, sporcuya bedenen, ruhen ve sosyal yönden önemli kazanımlar sağlayan Dans Sporu; güncelliğini ve gelişimini her zaman sürdürmekte, gün geçtikçe daha da öne çıkmaktadır.

 

SPORTİF LATİN DANSLARI

 

Beş dans türünden oluşan (Samba, Cha Cha, Rumba, Pasa Doble, Jive) ve beş ana yaş grubu (Minikler, Yıldızlar, Gençler, Yetişkinler, Büyükler) içerisinde değerlendirilen bir dans sporu branşıdır.

 

SPORTİF STANDART DANSLAR

 

Beş salon dansını (Vals, Tango, Viyana Valsi, Quickstep, Foxtrot) içeren ve beş ana yaş grubu (Minikler, Yıldızlar, Gençler, Yetişkinler, Büyükler) içerisinde değerlendirilen bir dans sporu branşıdır.

 

SPORTİF SOSYAL LATİN DANSLARI

 

Temel olarak Salsa dansını içeren ve beş ana yaş grubu (Minikler, Yıldızlar, Gençler,Yetişkinler, Büyükler) içerisinde değerlendirilen bir dans sporu branşıdır. Sportif latin dansları tekniği yoğun bir biçimde uygulansa da müzikteki değişebilen ritm ve melodi farklı yorumlar gerektirmektedir. Doğaçlamanın zorunlu tutulduğu yarışma turlarının olması ise Salsa dansı çalışmalarının tamamen ayrı olarak şekillenmesini sağlamıştır.